Stavební spoření – bezpečné vklady

Úvěry-Půjčky-Hypotéky.cz - ÚvodÚvěry-Půjčky-Hypotéky.cz foto
UHP Home > Stavební spoření > Vklady

Stavební spoření nabízí bezpečné vklady

Stavební spoření je spolehlivý produkt, který podporuje stát a jehož velkou předností je vysoká bezpečnost vkladů. Stavební spořitelny podléhají přísným zákonům a předpisům, které vylučují rizikové obchody. Proto nikdo nemusí mít obavy, že by díky stavebnímu spoření o své peníze mohl přijít. Vklady na účtu stavebního spoření jsou ze zákona pojištěny.

Historie stavebního spoření

Rok 1924 je tím rokem, kdy se začala psát v historie stavebního spoření a během 30tých let získávalo spoření s účastí státu na oblibě. Po útlumu díky změně politického režimu se znovuzrození stavebního spoření datuje na rok 1993, kdy byl schválen Zákon o stavebním spoření a postupně vznikly spořitelny, které působí na trhu dodnes:

  • Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
  • HYPO stavební spořitelna, a.s.
  • Raiffeisen stavební spořitelna, a.s.
  • Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
  • Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky, a.s.
  • Wüstenrot stavební spořitelna, a.s.

Jasné podmínky předem

Výhodou spoření jsou jasné podmínky, které jsou neměnné po dobu vázací doby, tj. 6 let. Úroková sazba je garantována od okamžiku uzavření smlouvy až do ukončení splácení. Při uzavření smlouvy o stavebním spoření tak klient zná dopředu, za jakých podmínek by mohl získat řádný úvěr ze stavebního spoření. Stavebko je státem garantované spoření, které je navíc podpořeno státním příspěvkem, který může dělat až 2.000 korun ročně. Tento příspěvek je poskytován ze státního rozpočtu ČR.

Překlenovací úvěr

Pokud potřebujete peníze na bydlení rychle, můžete využít možnost tzv. překlenovacího úvěru a to v mezidobí, než získáte nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření, který je výhodnější. Na překlenovací úvěr nevzniká právní nárok a je čistě na rozhodnutí spořitelny, zda jej žadateli schválí či nikoliv. Před schválením se posuzuje bonita a dostatečné příjmy. Někdy je zapotřebí zajistit úvěr ručitelem. Po dobu trvání překlenovacího úvěru splácí klient pouze úrok z cílové částky, nikoliv jistinu, což je považováno za výraznou nevýhodu.

Řádný úvěr ze stavebního spoření

Účelový úvěr ze stavebního spoření je určen k řešení bytových potřeb. V porovnání s překlenovacím úvěr má tento řádný, nižší úrokovou sazbu a není nutné dávat do zástavy nemovitost, vše samozřejmě záleží na výši úvěru. Čím vyšší bude hodnota úvěru, tím budou i přísnější kriteria pro poskytnutí. Platí, že klient musí mít uzavřeno stavební spoření alespoň dva roky a musí mít naspořeno minimálně 30 procent z částky, kterou si chce půjčit. Navíc stavební spořitelny posuzují tzv. hodnotící číslo, tedy jakýsi koeficient, na kterém závisí poskytnutí úvěru.

Publikováno 10. 3. 2019

Informace o provozovateli a stránkách
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
(c) 2007 - 2024 Úvěry-Půjčky-Hypotéky.cz - Upozorňujeme, že informace zde uváděné mohou již být neaktuální.
Úvěry ani jiné finanční produkty neposkytujeme. Tento web je pouze informační